Metoda ceny odsprzedaży

Metody weryfikacji cen transferowych są określone w Ustawie o CIT, a jedną z najczęściej stosowanych jest metoda ceny odprzedaży. Od momentu wprowadzenia w 2019 roku obowiązku tworzenia dokumentacji tych cen, większość podatników jest także zobowiązana do przygotowania analizy porównawczej. Ta analiza ma na celu sprawdzenie, czy ustalona cena transferowa odpowiada warunkom rynkowym. 

 

Chociaż metoda ceny odprzedaży jest często stosowana do analizowania cen transferowych, nadal stanowi wyzwanie dla podatników w zakresie jej właściwego wykorzystania. Dowodem na to może być fakt, że Ministerstwo Finansów 29 marca 2023 roku wydało kolejną już wersję wyjaśnień podatkowych dotyczących tej metody. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen transferowych?

MCO, czyli metoda ceny odsprzedaży – na czym polega?

 

Metoda ceny odprzedaży (MCO) należy do głównych pięciu metod, zgodnie z art. 11d ust. 1 Ustawy o CIT, które powinny być brane pod uwagę jako pierwsze przy analizie cen transferowych. Jeśli zastosowanie żadnej z tych pięciu metod nie jest możliwe, dopiero wtedy można rozważyć użycie innej techniki.

 

Metoda ceny odprzedaży opiera się na redukcji ceny transakcyjnej ustalonej przez dany podmiot w transakcji z niezależnym podmiotem, dotyczącej produktów lub usług, które wcześniej zostały zakupione przez ten podmiot od powiązanego z nim podmiotu. Obniżenie to odbywa się o wysokość marży ceny odprzedaży. Cena wynikająca z tej metody może być traktowana jako rynkowa wartość transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami.

 

W procesie ustalania marży w ramach metody ceny odprzedaży podatnik powinien uwzględnić koszty bezpośrednie, koszty pośrednie oraz zysk wynikający z transakcji.

 

Realizacja tej metody odbywa się poprzez kilka kroków:

 

  • ustalenie ceny sprzedaży i wielkości marży odprzedaży,
  • obliczenie ceny zakupu (ceny kontrolowanej),
  • wybór odpowiedniego wskaźnika finansowego,
  • obliczenie tego wskaźnika,
  • porównanie wskaźnika finansowego i sprawdzenie, czy cena zakupu odpowiada poziomowi rynkowemu.

Istotnym aspektem prawidłowego przeprowadzenia analizy porównawczej jest zastosowanie odpowiednich kryteriów porównywalności.

 

Kiedy stosuje się metodę ceny odsprzedaży?

 

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi w zakresie cen transferowych nr 5 dotyczących metody ceny odprzedaży, wydanymi przez Ministerstwo Finansów z 29 marca 2023 roku, MCO jest zazwyczaj wykorzystywana w obrocie towarowym, między powiązanymi podmiotami, gdzie jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem, lub między powiązanymi dystrybutorami. Może być również używana przy odprzedaży rutynowych usług o niskiej wartości dodanej, takich jak IT czy HR. 

 

Zanim zastosuje się metodę ceny odprzedaży (MCO), konieczna jest analiza funkcjonalna, zgodnie z wytycznymi § 3 Rozporządzenia TP 2019. Celem tej analizy jest określenie funkcjonalnych profili stron zaangażowanych w kontrolowaną transakcję.

 

Profil funkcjonalny to zwięzły opis roli podmiotu w transakcji kontrolowanej, wynikający z przeprowadzonej analizy funkcjonalnej, jak wskazano w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia TP 2019. Może to być na przykład rola producenta czy dystrybutora z pełnym ryzykiem lub dystrybutora o ograniczonym ryzyku. Stopień złożoności profilu funkcjonalnego jest kluczowy przy decydowaniu o użyciu MCO. Przykłady te nie wykluczają zastosowania metody ceny odprzedaży w innych sytuacjach. Każda transakcja wymaga indywidualnej analizy, aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę do weryfikacji cen transferowych.

 

Główne trudności w stosowaniu metody ceny odprzedaży, na które wskazują Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, obejmują zdobycie wiarygodnych danych o profilach funkcjonalnych porównywanych podmiotów oraz przeprowadzenie adekwatnych korekt porównywalności w odniesieniu do analizowanej transakcji. Te problemy często prowadzą do błędów popełnianych przez podatników. Dzieje się tak, gdy w ramach metody ceny odprzedaży porównuje się transakcje realizowane przez podmioty o różnych profilach funkcjonalnych, działające na innych rynkach lub w różnych obszarach geograficznych.

 

Podsumowanie

 

Właściwie dobrane metody ustalania cen transferowych są kluczowe, ponieważ różne podejścia, np. metoda koszt plus czy metoda porównywalnej ceny kontrolowanej, mogą znacząco wpłynąć na wynik. Prawidłowa dokumentacja cen transferowych jest bardzo ważna dla każdego przedsiębiorstwa, dlatego jej sporządzenie warto powierzyć fachowcom. Spółka BEMITE specjalizuje się w tworzeniu dokładnych analiz porównawczych, dobierając najbardziej adekwatne metody dla specyfiki każdej transakcji

 

Nasz zespół to prawnicy i doradcy biznesowi, którzy wiedzą wszystko, jeśli chodzi o ceny transferowe. Każda opracowana przez nas dokumentacja pozwala na prowadzenie transakcji w sposób zarówno legalny, jak i optymalny podatkowo. Zapraszamy do współpracy!

Formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon

    Temat

    Treść wiadomości

    BEMITE Sp. z o.o.

    ul. Małkowskiego 30/1
    70-304 SZCZECIN
    Na życzenie klienta oferujemy

    Całkowicie zdalną obsługę

    DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH

    Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.

    ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI

    Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.

    POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH

    Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.

    AUDYT TP

    Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

    KONTROLA I WSPARCIE

    Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.

    Autor

    Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych. 

    back to top Subskrybuj blog