Budowa planu ratunkowego

Co może przedsiębiorca w czasach kryzysu?

W ostatnim poście pisałem o ochronie siły roboczej i decyzjach, które mogą w tym zakresie podjąć przedsiębiorcy. Dziś kilka podpowiedzi w obszarze stabilizacji łańcucha dostaw.

Zabezpieczenie możliwości świadczenia usług lub produkcji towarów jest, zaraz po zabezpieczeniu pracowników, najważniejszą częściąbusiness continuity.

Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczeniu łańcucha dostaw?

  1. Dostawcy. Podjęcie kontaktu i wsparcie kluczowych dostawców, tak aby i oni w tym trudnym okresie byli w stanie dostarczać wam materiały do pracy. Poszukiwanie nowych dostawców, sprawdzanie cen.
  2. Zarządzanie majątkiem. Należy przeprowadzić inwentaryzację (albo aktualizację inwentaryzacji) aby np. ocenić stany magazynowe i możliwości produkcyjne w razie przerwania dostaw materiałów.
  3. Produkcja / Operacje. Ocena sytuacji i wpływu sytuacji na zdolność produkcyjną przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwie usługowym sprawdzenie możliwości świadczenia usług i możliwości utrzymania intensywności sprzed kryzysu.
  4. Ciągła praca nad scenariuszami. Próba przewidzenia opóźnień produkcji w razie gdyby np. zabrakło kluczowego materiału. Jak długie będzie opóźnienie, ile potrwa zmiana dostawcy i ile to opóźni produkcję albo dostarczenie usługi.
  5. Logistyka. Obserwacja otoczenia logistycznego oraz awaryjne szukanie zastępstw w razie gdyby obecne otoczenie logistyczne uległo gwałtownej zmianie (np. zmiana firmy transportowej, zmiana formy transportu).

Zacznijmy od tego, że jest to moja subiektywna ocena sytuacji a każdy przedsiębiorca zna swój biznes najlepiej. Poniższe może stanowić impuls do działania, choć myślę, że każdy przedsiębiorca już zdążył podjąć pierwsze kroki tego typu. Są pewnie i tacy, którzy zrobili to już dawno.

Moim zdaniem przedsiębiorcy powinni skupić się obecnie na podjęciu działań w celu:

  1. ochrony siły roboczej;
  2. stabilizacji łańcucha dostaw;
  3. zaangażowania klienta w sytuację (przede wszystkim komunikacja z klientem);
  4. ciągłej pracy nad tworzeniem różnych scenariuszy finansowych;
  5. stworzenia centrum zarządzania kryzysowego.

Każdy z tych zespołów dotyka innej płaszczyzny kontynuacji istnienia biznesu.

Podobne podejście prezentuje McKinsey, Deloitte i inne firmy doradcze.

Podstawowe zmiany, które powinien wprowadzić przedsiębiorca w celu ochrony siły roboczej

Pakiet akcji obejmuje:

  • komunikacja dwukierunkowa – nie należy pomijać #pracowników w procesie zarządzania, ich głos jest bardzo ważny; opierać się należy tylko na faktach i pewnych źródłach informacji (unikać #fakenews)
  • wprowadzenie zmian w regulacjach pracowniczych – awaryjny tryb reagowania na incydenty pracownicze; uelastycznienie godzin pracy; wprowadzenie możliwości pracy zdalnej; wprowadzenie zmian organizacyjnych (dwu/trzy zmianowość, w miarę możliwości zmniejszenie odstępu między stanowiskami; tygodniowa rotacja pracowników biurowych)
  • budowa infrastruktury IT (pisałem o tym w postach tydzień temu: https://www.linkedin.com/in/michał-piechocki-21b653b8/detail/recent-activity/)
  • bieżąca komunikacja z lokalnymi instytucjami (w obszarze prawa pracy, wsparcia przedsiębiorców, pomocy publicznej)

back to top Subskrybuj blog