Dokumentacja cen transferowych

Sporządzanie dokumentacji cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych prezentuje relację pomiędzy podmiotami powiązanymi, które zawierają ze sobą transakcję towarową, usługową, finansową lub inną. Jej nadrzędnym celem jest wykazanie, że transakcja (kupno/sprzedaż, pożyczka, obligacje, poręczenie, inne) została zawarta na warunkach rynkowych, czyli zgodnie z zasadą arm’s length. Obowiązek sporządzenia takiego dokumentu regulują przepisy podatkowe (ustawa o CIT oraz PIT). Dochowanie staranności, rzetelności i terminowości przy raportowaniu cen transferowych stanowi sposób na to, by uchronić się przed ryzykiem podatkowym w przypadku zarówno przedsiębiorstwa jako całości, jak i osób nim zarządzających. By zapewnić najwyższy stopień dbałości o pełną zgodność z przepisami prawnymi, warto zlecić przygotowanie dokumentacji zewnętrznemu podmiotowi będącemu specjalistą w zakresie cen transferowych.

Dokumentacja cen transferowych – kiedy trzeba sporządzić?

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dotyczy transakcji towarowych, usługowych, finansowych i innych. Uzależniony jest od przekroczenia określonych przez ustawę limitów, czyli tzw. progów transakcyjnych (łącznej wartości transakcji). Progi wynoszą odpowiednio:

 Jeżeli podmioty mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium, lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, próg dokumentacyjny wynosi:

Przepisy podatkowe dzielą obowiązki, jeśli chodzi o ceny transferowe na: dokumentację local file cen transferowych oraz dokumentację master file cen transferowych, które są zróżnicowane pod względem obowiązkowych elementów wymienianych przez ustawę o CIT.

Ceny transferowe dokumentacja – zasady sporządzania 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych progi dokumentacyjne dla lokalnej dokumentacji podatkowej cen transferowych są ustalane odrębnie dla:

 

  • każdej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym niezależnie od przyporządkowania transakcji kontrolowanej do transakcji towarowych, finansowych, usługowych albo innych transakcji,
  • strony kosztowej i przychodowej.

Wartość transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym jest ustalana bez względu na liczbę dokumentów księgowych, dokonanych lub otrzymanych płatności oraz podmiotów powiązanych, z którymi zawierana jest transakcja kontrolowana. Oceniając czy transakcja kontrolowana ma charakter jednorodny, uwzględnia się:

 

  • jednolitość transakcji kontrolowanej w ujęciu ekonomicznym,
  • odpowiednie kryteria porównywalności,
  • odpowiednie metody weryfikacji cen transferowych, 
  • inne istotne okoliczności transakcji kontrolowanej.

Obowiązkowe elementy lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokumentacja podatkowa local file zawiera następujące elementy dokumentacji cen transferowych:

Należy dążyć do tego, by charakterystyka strony transakcji była jak najbardziej szczegółowa. Powinna zawierać w sobie schemat organizacyjny podmiotu z przedstawieniem struktury zarządczej, a także opis prowadzonej działalności (wskazanie przedmiotu i rynków geograficznych oraz scharakteryzowanie branży wraz z otoczeniem rynkowym) czy strategii gospodarczej. Można dołączyć również inne istotne z ekonomicznego punktu widzenia informacje, które miały znaczenie podczas ostatnio przeprowadzanych z podmiotem powiązanym rozliczeń. 

W opisie transakcji przedstawia się jej przedmiot oraz rodzaj, a także podmioty powiązane, które brały w niej udział. Ważną częścią tego elementu dokumentacji TP jest analiza funkcjonalna podmiotów, w której przedstawia się wykonywane funkcje, zaangażowane aktywa oraz ponoszone ryzyka. Istotne jest również wskazanie metody kalkulacji ceny transferowej, wartości transakcji, otrzymanych płatności, a także wszelkich dokumentów i interpretacji podatkowych związanych z transakcją kontrolowaną.

Najczęściej tworzy się analizę porównawczą (benchmarkingową), w ramach której ustala się transakcję między podmiotami niepowiązanymi podobną w swoich warunkach oraz charakterze do transakcji kontrolowanej. Ten element dokumentacji zawiera w sobie wskazanie zastosowanej metody ustalania ceny transferowej (wraz z uzasadnieniem), stron transakcji podlegających badaniu oraz stworzone zgodnie z ustalonymi wcześniej kryteriami porównanie. 

W przypadku, w którym nie ma warunków ani danych pozwalających na stworzenie analizy porównawczej, tworzy się analizę zgodności.  

Obejmują zatwierdzone sprawozdanie finansowe za zeszły rok przygotowane zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. 

Sporządzanie dokumentacji cen transferowych master file

Zgodnie z przepisami, jedynie te podmioty, które mają obowiązek przygotowania dokumentacji lokalnej, mogą być zobowiązane do posiadania master file.

 

Na mocy art. 11p ust. 1 ustawy o CIT, podmioty powiązane, które sporządzają dokumentację lokalną, muszą również dołączyć dokumentację grupową, jeżeli spełniają dwa kryteria: po pierwsze, dla grupy musi być przygotowywane skonsolidowane sprawozdanie finansowe, a po drugie, skonsolidowane przychody grupy muszą przekroczyć w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 milionów złotych lub jej równowartość w innej walucie.

 

Elementy dokumentacji cen transferowych, jakie powinny się pojawić, zgodnie z obowiązującymi przepisami w master file to:

 

  • opis grupy kapitałowej,
  • opis ważnych wartości niematerialnych oraz prawnych grupy kapitałowej,
  • opis znaczących transakcji finansowych grupy,
  • informacje finansowe i podatkowe grupy kapitałowej. 

Master file jest dokumentacją, która przedstawia ogólny zarys grupy podmiotów powiązanych, stosując podejście od ogólnych informacji do bardziej szczegółowych, jak w przypadku dokumentacji lokalnej, która zawiera dane dotyczące konkretnego podatnika oraz jego transakcji wewnątrzgrupowych. Polscy podatnicy mają obowiązek jej sporządzania od roku 2017.

 

Poczucie właściwie wypełnionego obowiązku podatkowego, pewność rzetelnie i terminowo przygotowanej dokumentacji cen transferowych, świadomość postępowania w pełnej zgodzie z przepisami prawnymi – to wszystko zyskasz, gdy zlecisz sporządzenie wymaganej local file lub master file specjaliście ds. cen transferowych. Ceny transferowe i ich dokumentacja podatkowa to jedno z trudniejszych zagadnień w prawie podatkowym. 

 

Spółka BEMITE oferuje kompleksową obsługę podmiotów powiązanych, obejmującą dokumentacje podatkowe cen transferowych. Warto nawiązać z nami współpracę. Zdecyduj się na ten krok, a zmniejszysz ponoszone ryzyko podatkowe do minimum!

Chcesz poznać wstępną wycenę?

Koszty naszego wsparcia są skalkulowane tak, aby były dopasowane do możliwości małych, średnich bądź dużych przedsiębiorstw. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych firm obowiązki związane z cenami transferowymi wydają się nadmierne. Dlatego też mamy w ofercie kilka wariantów realizacji tych obowiązków. Oprócz tego cena dokumentacji zależy od zakresu współpracy, typu transakcji, ich ilości i wielkości. 

Wszystkie te kwestie możemy omówić podczas bezpłatnych konsultacji albo jeśli tak wolisz w drodze korespondencji elektronicznej: kontakt@ceny-transferowe.info

Zamów bezpłatną konsultację

Spotkasz się ze specjalistą ds. cen transferowych, który oceni zakres potencjalnego wsparcia, dokona wstępnej analizy ryzyka w obszarze cen transferowych i dokona wyceny.

 

Podczas konsultacji możesz zadać nam dowolne pytanie z obszaru cen transferowych.

Formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon

    Temat

    Treść wiadomości

    Prezo Sp. z o.o.

    ul. Małkowskiego 30/1
    70-307 Szczecin

    Na życzenie klienta oferujemy

    Całkowicie zdalną obsługę

    DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH

    Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.

    ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI

    Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.

    POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH

    Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.

    AUDYT TP

    Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

    KONTROLA I WSPARCIE

    Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.

    back to top Subskrybuj blog