Kryzys – pakiet 5 działań

Kryzys – Jakie kroki ma podjąć przedsiębiorca, aby uchronić skutki postępującego kryzysu?

Moim zdaniem przedsiębiorcy, w razie nagłego kryzysu powinni skupić się na podjęciu działań w celu:

 1. ochrony siły roboczej;
 2. stabilizacji łańcucha dostaw;
 3. zaangażowania klienta w sytuację (przede wszystkim komunikacja z klientem);
 4. ciągłej pracy nad tworzeniem różnych scenariuszy finansowych;
 5. stworzenia centrum zarządzania kryzysowego.

Każdy z tych zespołów dotyka innej płaszczyzny kontynuacji istnienia biznesu.

Ochrona siły roboczej

Podstawowe zmiany, które powinien wprowadzić przedsiębiorca w celu ochrony siły roboczej.

Pakiet akcji obejmuje:

 • komunikacja dwukierunkowa – nie należy pomijać pracowników w procesie zarządzania, ich głos jest bardzo ważny; opierać się należy tylko na faktach i pewnych źródłach informacji (unikać #fakenews)
 • wprowadzenie zmian w regulacjach pracowniczych – awaryjny tryb reagowania na incydenty pracownicze; uelastycznienie godzin pracy; wprowadzenie możliwości pracy zdalnej; wprowadzenie zmian organizacyjnych (dwu/trzy zmianowość, w miarę możliwości zmniejszenie odstępu między stanowiskami; tygodniowa rotacja pracowników biurowych)
 • budowa infrastruktury IT (pisałem o tym w postach na linkedin)
 • bieżąca komunikacja z lokalnymi instytucjami (w obszarze prawa pracy, wsparcia przedsiębiorców, pomocy publicznej)

Ochrona łańcucha dostaw

Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczeniu łańcucha dostaw?

 1. Dostawcy. Podjęcie kontaktu i wsparcie kluczowych dostawców, tak aby i oni w tym trudnym okresie byli w stanie dostarczać wam materiały do pracy. Poszukiwanie nowych dostawców, sprawdzanie cen.
 2. Zarządzanie majątkiem. Należy przeprowadzić inwentaryzację (albo aktualizację inwentaryzacji) aby np. ocenić stany magazynowe i możliwości produkcyjne w razie przerwania dostaw materiałów.
 3. Produkcja / Operacje. Ocena sytuacji i wpływu sytuacji na zdolność produkcyjną przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwie usługowym sprawdzenie możliwości świadczenia usług i możliwości utrzymania intensywności sprzed kryzysu.
 4. Ciągła praca nad scenariuszami. Próba przewidzenia opóźnień produkcji, w razie gdyby np. zabrakło kluczowego materiału. Jak długie będzie opóźnienie, ile potrwa zmiana dostawcy i ile to opóźni produkcję albo dostarczenie usługi.
 5. Logistyka. Obserwacja otoczenia logistycznego oraz awaryjne szukanie zastępstw, w razie gdyby obecne otoczenie logistyczne uległo gwałtownej zmianie (np. zmiana firmy transportowej, zmiana formy transportu).

Utrzymanie klientów

Na co zwrócić uwagę przy próbie utrzymania klientów?

 1. Ochrona klienta. Wprowadzenie zmian w procesie zakupowym (w przypadku koronawirusa wprowadzenie zmian np. w ruchu klientów w sklepie, likwidacja płatności gotówkowej itp.)
 2. Komunikacja. Jasny i konsekwentny przepływ informacji B2C. Przeszkolenie personelu w kontekście zmiany elementów obsługi (w przypadku koronawirusa np. wstawienie szyb, informacja o 1 m w kolejce itp.)
 3. Transparencja. Po wypracowaniu scenariuszy oraz metod pracy w kryzysie – przekazanie jednolitej, jednorazowej informacji o zmianach. Wielu klientów obecnie otrzymuje takie powiadomienia. Na stronie internetowej albo bezpośrednio na maila.

Finanse

Na co zwrócić uwagę w kontekście finansów przedsiębiorstwa w czasach kryzysu?

 1. Myśl. Twórz scenariusze finansowe przedsiębiorstwa. Co by było gdybym zatrudnił teraz dodatkowych sprzedawców? A co gdybym wszystkich zwolnił? Jak pracownicy odbiorą wysłanie na urlop bezpłatny? Czy to lepsze niż zwolnienie? Jako przedsiębiorca zadawaj sobie nieustannie pytania i odpowiadaj na nie notując odpowiedzi.
 2. Twórz. Najbardziej prawdopodobne scenariusze zanotuj i przedstaw kadrze kierowniczej. A potem skonsultuj z zaufanymi pracownikami.
 3. Decyduj. Podejmij decyzje i nie zmieniaj jej. Najgorsze co teraz może spotkać firmę to Twój brak pewności.
 4. Działaj. Nie czekaj, nie odkładaj działania na później. Obserwowanie to jedno, ale bez podjęcia powyższych aktywnych kroków Twoja decyzja może być nieprzemyślana prawidłowo. Może Ci umknąć szansa na rozwój albo szansa na ratunek. Staraj się podejmować decyzje w oparciu o jak największy zakres informacji.

back to top Subskrybuj blog