Nawet jeśli pracownicy już pracują zdalnie, to być może któraś z tych aplikacji sprawi, że poprawicie Państwo bezpieczeństwo, efektywność, wsparcie lub kontrolę w swojej firmie.
Komunikacja
Aplikacji do komunikacji jest wiele. Zorganizowanie wideokonferencji w XXI wieku nie stanowi wyzwania. Czasem poza wideo i audio konieczne jest dodanie prezentacji lub podzieleniem się swoim ekranem. Czasem też konieczne jest zorganizowanie prezentacji dla wielu osób. Parę przydatnych w tym obszarze aplikacji poniżej.
- Zoom.us – Aplikacja do wideokonferencji z możliwością sharowania ekranu
- Google Hangouts Meet – Aplikacja do wideokonferencji z możliwością sharowania ekranu
- Microsoft Teams – Kombajn do zarządzania projektami, zarządzania chmurą i telekonferencji teamowych.
- Clickmeeting – Narzędzie do organizacji webinarów
Ze wszystkich tych narzędzi korzystałem i mogę polecić w kontekście jakości i intuicyjności obsługi.
Obsługa projektów
Podobnie jak w przypadku komunikacji, aplikacji do zarządzania projektami jest wiele. Dla mnie najważniejszymi cechami takich aplikacji jest ich dostępność, łatwość w obsłudze, możliwości modyfikacji. Poniżej kilka różnych opcji:
- ASANA (chyba najpopularniejsza z platform tego rodzaju) – Aplikacja do zarządzania projektami, realizacji projektów. Umożliwia utworzenie indywidualnie określonych tablic. W wersji bezpłatnej zawiera niemal wszystkie najważniejsze funkcjonalności.
- JIRA – Aplikacja do śledzenia postępów realizacji projektów, zarządzania nimi i kontroli nad stanem projektu. Idealne narzędzie aby spojrzeć z góry na wielopłaszczyznowe zadania.
- Microsoft Teams – Kombajn do zarządzania projektami, zarządzania chmurą i telekonferencji teamowych.
- MIRO – MIRO to nie do końca aplikacja do zarządzania projektami, ale jest bardzo przydatna przy porządkowaniu zadań i procesów. MIRO umożliwia tworzenie map myśli, map podróży klienta i wiele innych.
Ze wszystkich tych narzędzi korzystałem i mogę polecić w kontekście jakości i intuicyjności obsługi. Na pewno jest takich aplikacji więcej. Podzielcie się swoimi doświadczeniami! ?
Bezpieczeństwo
Pracownik poszedł pracować z domu? Super, ale pamiętaj, że wtedy często wychodzi poza system informatyczny firmy. Jak zwiększyć wtedy bezpieczeństwo? Oczywiście poza antywirusem i firewall’em:
- Wybór i ustawienia przeglądarek – Artykuł o tym która obecnie przeglądarka daje największe poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów z niebezpiecznik.pl jest to google chrome.
- VPN – jeśli chciałbyś szyfrować absolutnie wszystko co wchodzi/wychodzi z/do Twojego komputera, to poza stosowaniem aplikacji wykorzystujących szyfrowane protokoły komunikacji obowiązkową dodatkową ochroną będzie usługa VPN
VPN umożliwia także połączenie się do lokalnej sieci firmy i pracowanie wewnątrz tej sieci. Tak jakbyśmy nigdy nie wyszli z firmy. Najczęściej w rankingach wygrywa NordVPN, ale mówi się także o HotSpot Shield Premium , ExpressVPN, Private Internet Access. Ze wszystkich tych narzędzi korzystałem i mogę polecić w kontekście jakości i intuicyjności obsługi. Na pewno jest takich aplikacji i narzędzi więcej. Podzielcie się swoimi doświadczeniami! ?
Organizacja pracy
Poza aplikacjami najważniejszy jest jednak sam sposób organizacji własnej pracy.
- Porządkowanie maili
- MS Outlook – darmowy kurs tips&tricks
- Gmail – darmowy kurs tips&tricks
- Porządkowanie zadań
- Lista zadań Google – darmowy kurs
- Task Manager (Outlook) – darmowy kur
- Kalendarz
- Kalendarz google – darmowy kurs
- Kalendarz outlook – darmowy kurs
A ponadto polecam krótki artykuł o organizacji pracy zdalnej. Ze wszystkich tych narzędzi korzystałem i mogę polecić w kontekście jakości i intuicyjności obsługi.