Co to jest rating? Poznaj definicję i zastosowania tego pojęcia
We wpisie powiemy, co to jest rating, kto go ustala i do czego może być wykorzystywany. Wyrażenie to może mieć szerokie zastosowanie, a w skrócie oznacza po prostu klasyfikację czegoś na podstawie różnych kryteriów, np. w świecie mediów może oznaczać stopień popularności jakiegoś programu, a w świecie sportu pozycję danego zawodnika lub drużyny na liście rankingowej opartej na wynikach sportowych. My zajmiemy się ratingiem finansowym, który może mieć istotne znaczenie, jeśli chodzi o ceny transferowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen transferowych?
Rating — co to jest?
Zgodnie z definicją rating jest oceną wiarygodności kredytowej mierzonej ryzykiem związanym z inwestycją w papiery dłużne emitenta. Ustalają go agencje ratingowe, biorąc pod uwagę oceny ryzyka ekonomicznego, społecznego i politycznego. Największe z nich to Moody’s, Fitch i S&P.
Rating finansowy to ocena ryzyka kredytowego, czyli prawdopodobieństwa, że dana firma, instytucja finansowa, państwo lub inny podmiot nie będzie w stanie spłacić swojego długu w terminie, lub w ogóle. Informuje inwestorów, pożyczkodawców i innych uczestników rynku o ryzyku związanym z danym podmiotem, co wpływa na ich decyzje inwestycyjne.
Jak ustalany jest rating?
- stabilność finansowa,
- płynność,
- zadłużenie,
- dochodowość,
- ryzyko rynkowe,
- perspektywy rozwoju i wiele innych.
- polityka fiskalna prowadzona przez kraje,
- przedsiębiorstwa,
- branże,
- instytucje finansowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- zakłady ubezpieczeń,
- obligacje.
Przykłady ratingów
Poniżej przedstawiamy przykładowe ratingi agencji Moody’s dla kraju i dla przedsiębiorstwa.
1. Moody’s rating dla Polski (stan na marzec 2023 r.):
- długoterminowe ratingi długu emitowanego w złotych: A2 (stabilny outlook),
- długoterminowe ratingi długu emitowanego w walutach obcych: A2 (stabilny outlook),
- krótkoterminowe ratingi: P-1.
Oznacza on, że kraj jest uważany za umiarkowanie ryzykowny kredytowo. A2 to drugi co do wysokości rating w skali ocen agencji Moody’s i oznacza „dobrą jakość kredytową” z niewielkim ryzykiem niewypłacalności. „Stabilny outlook” oznacza, że Moody’s uważa, że perspektywy kredytowe Polski są stabilne. Krótkoterminowy rating P-1 oznacza, że Polska ma silną zdolność do spłaty krótkoterminowych zobowiązań.
2. Moody’s rating dla firmy Apple Inc. (stan na marzec 2023 r.):
- długoterminowe ratingi długu emitowanego: Aa1 (stabilny outlook),
- krótkoterminowe ratingi: P-1.
Oznacza on, że firma ta jest uważana za bardzo dobrze wykwalifikowanego kredytobiorcę. Aa1 to drugi co do wysokości rating w skali ocen agencji Moody’s i oznacza „bardzo dobrą jakość kredytową” z bardzo niskim ryzykiem niewypłacalności. „Stabilny outlook” oznacza, że Moody’s uważa, że perspektywy kredytowe firmy Apple są stabilne. Krótkoterminowy rating P-1 oznacza, że Apple ma silną zdolność do spłaty krótkoterminowych zobowiązań.
Warto podkreślić, że choć oparte na solidnych założeniach i wiarygodne, ratingi są subiektywnymi ocenami ryzyka kredytowego agencji ratingowych. Nie stanowią więc gwarancji zwrotu inwestycji lub jakości kredytowej danego emitenta.
Rola ratingu przy ustalaniu cen transferowych
Ratingi odgrywają ważną rolę w ocenie rynkowego charakteru transakcji finansowych dla celów cen transferowych. Ceny transferowe to kwoty ustalane między powiązanymi podmiotami, takimi jak oddziały w różnych krajach, a ich celem jest ustalenie ceny sprzedaży towarów lub usług pomiędzy nimi w sposób zgodny z rynkowymi trendami.
W przypadku transakcji między powiązanymi podmiotami, które działają w różnych krajach, agencje podatkowe mogą wymagać udokumentowania, że cena transferowa jest rynkowa. W tym celu stosowane są różne metody i techniki oceny, w tym analiza porównawcza i ratingi.
Ratingi są ważnym narzędziem do określenia wiarygodności i stabilności finansowej powiązanych podmiotów. Szczególnie ważne są w przypadku transakcji finansowych, które wiążą się z udziałem podmiotów o różnym stopniu stabilności finansowej. Można zastosować porównanie wg ratingu i kosztów kapitału między powiązanymi podmiotami. Taka analiza porównawcza pomoże potwierdzić zgodność ceny transferowej z rynkową dla usług finansowych.
Pomoc w dokumentacji cen transferowych od BEMITE
Prawidłowa dokumentacja cen transferowych wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto powierzyć to zagadnienie sprawdzonym fachowcom, takim jak prawnicy i doradcy biznesowi ze spółki BEMITE. Wiemy, jakie dobrać metody ich ustalenia oraz jak wykorzystać przy tym ratingi. Gwarantujemy zgodność dokumentacji transakcji z wymogami przepisów podatkowych. Zapraszamy do współpracy!
Formularz kontaktowy
BEMITE Sp. z o.o.
ul. Małkowskiego 30/1
70-304 SZCZECIN
Na życzenie klienta oferujemy
Całkowicie zdalną obsługę
DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH
Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.
ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI
Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH
Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.
AUDYT TP
Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
KONTROLA I WSPARCIE
Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.
Zarządzanie ryzykiem cen transferowych
Podmioty powiązane są zobowiązane do ustalania cen transferowych na warunkach określonych przez polskie przepisy podatkowe, zgodnie z Wytycznymi OECD i regulacjami UE. Ponadto
Najczęstsze Błędy w Dokumentacji Cen Transferowych i Jak Ich Unikać – BEMITE
Istotną częścią funkcjonowania grup kapitałowych są rzecz jasna ceny transferowe. W poniższym wpisie zechcemy odnieść się do tego, jak wygląda dokumentacja cen transfer
Jak przygotować firmę na audyt cen transferowych?
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Ceny transferowe a zarządzanie ryzykiem podatkowym
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.
Autor
dr Michał Piechocki
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.