
Raportowanie ESG – co to jest i dlaczego jest tak ważne dla firm? Obowiązki – od kiedy w Polsce?
Zrównoważony rozwój to temat, który już od kilkudziesięciu lat jest aktualny na forum unijnym. Wśród europejskich inicjatyw związanych z tym modelem można wymienić m.in. Traktat z Amsterdamu z 1997, Strategię lizbońską z 2000, Strategię zrównoważonego rozwoju UE z 2001 czy Strategię Europa 2020 z 2010 roku. Obecnie najważniejsze znaczenie ma tzw. Zielony Ład, w ramach którego Unia Europejska dąży do tego, by Państwa-członkowie osiągnęły neutralność klimatyczną do 2050 roku. W zakresie zrównoważonego rozwoju UE nałożyła również obowiązki na przedsiębiorstwa, wprowadzając niefinansowe raportowanie ESG. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega ten obowiązek, kto został nim objęty oraz dlaczego jest taki ważny dla firm.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen transferowych?
ESG – co to jest i na czym polega raportowanie?
ESG to skrót od trzech angielskich słów: Environment, Social and Governance (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność biznesu i Zarządzanie). Raportowanie ESG to z kolei proces zbierania, analizowania i prezentowania informacji na temat działań i wyników firmy w obszarze ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności biznesu i dobrych praktyk zarządzania, czyli głównych wymiarów koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest zbieranie i prezentowanie informacji na temat działań podejmowanych przez firmę w ramach każdego z tych obszarów – zarówno obecnie, jak i planowanych w przyszłości.
Wprowadzone na forum unijnym przepisy nałożyły obowiązek raportowania ESG na pewną grupę podmiotów prawie 10 lat temu. W ostatnim czasie (grudzień 2022) Unia Europejska poczyniła kroki w celu rozszerzenia zarówno podmiotów objętych obowiązkiem jak i elementów, które należy raportować.
Obowiązek raportowania ESG – dlaczego ma takie znaczenie?
Na to, czy firma wspiera zrównoważony rozwój, zwracają uwagę różne grupy zainteresowanych osób – kandydaci do pracy szukający miejsca wyznającego te same wartości, klienci wybierający produkty marek, które dbają o społeczeństwo i planetę czy inwestorzy podejmujący decyzje o wsparciu finansowym. Presja na przedsiębiorstwa w zakresie prowadzenia działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju będzie również rosnąć ze strony partnerów biznesowych (objętych w przyszłości podobnymi obowiązkami raportowania) oraz instytucji finansowych zobowiązanych do ujawniania, jaka część ich inwestycji jest zgodna z rozporządzeniem UE, tzw. zieloną Taksonomią. Możemy się spodziewać, że już niedługo działania w zakresie ESG będą definiować sukces finansowy firm, a w perspektywie średnio i długookresowej przyczynią się do zmiany charakteru usług i produktów oraz sposobów działalności.
ESG raportowanie niefinansowe – obowiązujące i przyszłe regulacje
- 85 mln zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego lub
- 170 mln zł przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy.
- 20 mln euro sumy bilansowej lub
- 40 mln euro przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy.
Raportowanie ESG – podsumowanie
Z racji tego, że zostało coraz mniej czasu, zanim raportowanie ESG obejmie kolejne firmy, już teraz należy zająć się tym tematem – zdiagnozować obecną sytuację i ustalić plan działania na kolejne lata. Raportowanie praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju stanie się bowiem dla części podmiotów obowiązkowym elementem dołączanym do sprawozdania finansowego, przez co będzie stanowić też część przygotowywanej przez firmy dokumentacji cen transferowych, w której sporządzaniu zgodnie z wymogami UE pomagają nasi specjaliści ds. cen transferowych. Co więcej, przepisy dyrektywy unijnej wskazują, że państwa członkowskie wdrożą przepisy nakładające sankcje za nieprawidłowe wywiązanie się z obowiązków, dlatego nie należy odkładać dostosowywania się do tych obowiązków na później.
Formularz kontaktowy
BEMITE Sp. z o.o.
ul. Małkowskiego 30/1
70-304 SZCZECIN

Na życzenie klienta oferujemy
Całkowicie zdalną obsługę
DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH
Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.
ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI
Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH
Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.
AUDYT TP
Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
KONTROLA I WSPARCIE
Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.
Informacja o cenach transferowych za 2022 rok – jak należy złożyć najnowszy formularz TPR?
28 września (korekta 9 października) Ministerstwo Finansów opublikowało wzór dokumentu elektronicznego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osó
Raportowanie Country-by-Country – czym jest i kogo dotyczy?
Co to jest raportowanie Country-by-Country i jakie podmioty mu podlegają? To pytanie staje się szczególnie ważne w kontekście zmian, zapowiadanych w projekcie nowelizacji usta
Czym jest dokumentacja podatkowa i co powinna zawierać względem cen transferowych
Dokumentacja podatkowa cen transferowych jest uregulowana przez ustawy i rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Przepisy, które jej dotyczą, są zawarte m.in.: w ustawach o poda

Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.
Autor
dr Michał Piechocki
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.