Rejestracja spółek w Polsce

Rejestracja spółek w Polsce

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych w Polsce funkcjonuje szereg spółek osobowych i kapitałowych. Do spółek osobowych należą spółka jawna, spółka partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Do spółek kapitałowych należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Poza tym katalogiem jest jeszcze spółka cywilna, która nie ma podmiotowości prawnej. Oznacza to, że w jej imieniu działają wspólnicy, a wszelkie zobowiązania są zaciągane na wspólników bezpośrednio, a nie na spółkę jako odrębny byt prawny. Inaczej jest w spółkach wymienionych wcześniej. W spółkach z k.s.h. mamy do czynienia z podmiotowością prawną i spółki zaciągają zobowiązania na siebie, a nie bezpośrednio na wspólników.

Przykład: Jeśli biznes będzie generował straty, a spółka popadnie w tarapaty finansowe, to przy spółce cywilnej zagrożony jest bezpośrednio majątek wspólników (ich prywatny także). Przy spółce z o.o. wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

city-647400_1920

Właśnie przez takie uregulowanie sytuacji prawnej spółek w Polsce spółka cywilna (i słusznie) uważana jest za niebezpieczną dla prywatnych majątków wspólników. Istnieje wiele możliwości na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego wspólników w biznesie. Można tego dokonać przy jednoczesnej optymalizacji podatkowej.

Rejestracja spółki to zatem nie tylko początek nowego biznesu, ale czasem dobry sposób na zmianę dotychczas prowadzonej działalności na taką, która gwarantuje większe korzyści i dużo większe bezpieczeństwo dla wspólników.

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy takiej spółki to 5.000 złotych, ale nie są to pieniądze, które zostają zamrożone w gotówce w firmie, tylko mają służyć one do uruchomienia działalności w firmie. Bardzo często minimalny kapitał zakładowy jest określany w Polsce na zbyt niskim poziomie. Wyjaśnienie tego zagadnienia wymaga jednak dłuższej rozmowy.

Koszt założenia spółki

Poza kapitałem zakładowym (którego nie należy traktować jako koszt założenia spółki) należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty do sądu rejestrowego (KRS). Sąd pobiera od 350 zł (przy rejestracji online) aż po 600 zł przy rejestracji w tradycyjny sposób. Kolejne opłaty do wynagrodzenie notariusza za przygotowanie aktu notarialnego. Umowa spółki musi być przygotowana w formie aktu notarialnego, ale zalecamy Państwu aby to nie notariusz sporządzał projekt (treść) umowy spółki. Sporządzenie dobrej umowy spółki wymaga wiedzy i doświadczenia w biznesie, a nie tylko wiedzy prawniczej. W naszym zespole są prawnicy z doświadczeniem biznesowym i wiedzą ekonomiczną, którzy mogą pomóc Państwu przy sporządzeniu umowy, podpisaniu jej u notariusza i dalszej rejestracji spółki.

Poza kosztem założenia spółki pamiętać należy o kosztach utrzymania, nie są to jednak wyjątkowe duże koszty. Pełna księgowość i coroczny obowiązek sprawozdawczy, to tak naprawdę dwa podstawowe obowiązki każdej spółki z o.o.

Więcej informacji możemy przedstawić Państwu na spotkaniu. Ceny rejestracji spółki zaczynają się u nas od 1600 zł netto (wliczone opłaty do KRS). Celem naszego działania jest pomoc przedsiębiorcom w rozpoczęciu dobrego biznesu. Państwa sukces to nasz sukces.

Jeśli masz pytania o ceny transferowe lub inne – napisz do nas: kontakt@ceny-transferowe.info .
  Kontakt - tel. +48 667 489 401
  e-mail: kontakt@ceny-transferowe.info
  Jak możemy pomóc? Zostaw kontakt, oddzwonimy!

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon kontaktowy

  Treść wiadomości

  back to top Subskrybuj blog