Zarządzanie ryzykiem cen transferowych
Podmioty powiązane są zobowiązane do ustalania cen transferowych na warunkach określonych przez polskie przepisy podatkowe, zgodnie z Wytycznymi OECD i regulacjami UE. Ponadto muszą prowadzić odpowiednio sporządzoną dokumentację cen transferowych, potwierdzającą, że transakcje między podmiotami zostały dokonane na warunkach rynkowych. Działania związane z cenami transferowymi oraz ich dokumentacją wiążą się z pewnym ryzykiem. Na jakie aspekty powinni zwracać uwagę menedżerowie? W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej zarządzaniu ryzykiem cen transferowych. Zapraszamy do lektury.
Ceny transferowe – podstawowe informacje
Ceny transferowe to ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi, należącymi do tej samej grupy kapitałowej. Ich celem jest zapewnienie, że transakcje (na przykład sprzedaż dóbr lub usług) odbywają się na warunkach rynkowych – takich, które obowiązywałyby między podmiotami niepowiązanymi. Przepisy dotyczące cen transferowych, w tym Wytyczne OECD w zakresie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych, mają na celu między innymi zapobieganie przesuwaniu dochodów pomiędzy podmiotami powiązanymi i unikaniu opodatkowania.
Obowiązki związane z cenami transferowymi obejmują prowadzenie odpowiedniej dokumentacji cen transferowych, zawierającej między innymi analizę porównywalności. Oprócz tego warto, by podmioty zobowiązane do stosowania cen transferowych miały opracowaną politykę cen transferowych. Jest to swego rodzaju strategia cen transferowych, która umożliwia firmom osiąganie założonych celów biznesowych poprzez optymalizację działań i ograniczanie ryzyka podatkowego.
Co istotne, osoby odpowiedzialne za ceny transferowe powinny być świadome nie tylko obowiązków związanych z dokonywaniem transakcji w ramach jednej grupy kapitałowej, ale również związanych z tym ryzyk.
Zmiany w przepisach podatkowych i inne ryzyka związane z cenami transferowymi
Największe ryzyka związane z cenami transferowymi, które powinni brać pod uwagę między innymi menedżerowie, to:
- zmiany w przepisach podatkowych – regulacje dotyczące cen transferowych ulegają modyfikacjom. Aby zapewnić zgodność z przepisami i obowiązującymi wytycznymi konieczne jest bieżące śledzenie i implementacja zmian prawnych;
- błędna interpretacja przepisów podatkowych – regulacje dotyczące cen transferowych nie tylko ulegają zmianom, ale mogą też powodować trudności w prawidłowej interpretacji i stosowaniu;
- kompleksowość transakcji – skomplikowane struktury transakcji między podmiotami powiązanymi wymagają szczegółowej analizy, aby uniknąć błędów w ustalaniu cen transferowych;
- trudność w ustaleniu warunków rynkowych – określenie rynkowych cen dla unikalnych usług lub produktów oferowanych wewnątrz grupy może być skomplikowane, zwłaszcza w przypadku braku porównywalnych transakcji.
Osoby odpowiedzialne za kwestię cen transferowych powinny zdawać sobie sprawę, jak istotne jest skuteczne zarządzanie ryzykiem cen transferowych. Nieprawidłowe ustalanie cen, błędy w dokumentacji i inne zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
Nieprawidłowe ustalanie cen, błędy w dokumentacji – czym grożą?
Brak, niewłaściwe sporządzenie lub niezłożenie w terminie dokumentacji cen transferowych może prowadzić do wielu skutków, takich jak odpowiedzialność karna, odpowiedzialność karna skarbowa i sankcje podatkowe. Wszelkie błędy w tym zakresie są więc obarczone dużym ryzykiem konsekwencji prawnych, w tym dotkliwych kar finansowych. Należy pamiętać, że w ostatnich latach organy prowadzą wzmożone kontrole, podczas których wnikliwie sprawdzają wszystkie dane.
Odrębną kwestią jest ryzyko reputacyjne. Nieprawidłowości w cenach transferowych mogą wpływać na wizerunek firmy i jej reputację na rynku krajowym oraz międzynarodowym.
Zarządzanie ryzykiem cen transferowych – jak ograniczyć ryzyka?
Najlepszym sposobem uniknięcia ryzyk związanych z cenami transferowymi jest korzystanie ze wsparcia specjalistów, zorientowanych w kwestiach prawnych, finansowych, podatkowych i ekonomicznych. Eksperci do spraw cen transferowych znają skuteczne metody zarządzania ryzykiem i wiedzą, jak wprowadzać strategie zdolności regulacyjnej. Dzięki takiemu wsparciu firma z jednej strony ogranicza ryzyko nieprawidłowości i związanych z tym konsekwencji prawnych i finansowych, z drugiej – może liczyć na optymalizację podatkową.
Co najczęściej obejmują działania specjalistów w zakresie cen transferowych? W przypadku naszej firmy klienci mogą skorzystać z następujących usług:
- terminowe, kompleksowe opracowanie dokumentacji cen transferowych,
- sporządzenie analizy porównywalności transakcji, obowiązkowego elementu dokumentacji cen transferowych,
- przygotowanie polityki cen transferowych określającej zasady rozliczeń międzygrupowych,
- weryfikacja TP polegająca na dokładnej analizie ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji.
Jeśli chcą Państwo skorzystać ze wsparcia ekspertów, a tym samym ograniczyć ryzyka związane z cenami transferowymi w swoim przedsiębiorstwie, zapraszamy do kontaktu.
Formularz kontaktowy
BEMITE Sp. z o.o.
ul. Małkowskiego 30/1
70-304 SZCZECIN
Na życzenie klienta oferujemy
Całkowicie zdalną obsługę
DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH
Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.
ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI
Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH
Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.
AUDYT TP
Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
KONTROLA I WSPARCIE
Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.
Zarządzanie ryzykiem cen transferowych
Podmioty powiązane są zobowiązane do ustalania cen transferowych na warunkach określonych przez polskie przepisy podatkowe, zgodnie z Wytycznymi OECD i regulacjami UE. Ponadto
Najczęstsze Błędy w Dokumentacji Cen Transferowych i Jak Ich Unikać – BEMITE
Istotną częścią funkcjonowania grup kapitałowych są rzecz jasna ceny transferowe. W poniższym wpisie zechcemy odnieść się do tego, jak wygląda dokumentacja cen transfer
Jak przygotować firmę na audyt cen transferowych?
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Ceny transferowe a zarządzanie ryzykiem podatkowym
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.
Autor
dr Michał Piechocki
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.