Zwrot akcyzy przy korekcie faktury – nowe stanowisko Sądu Naczelnego

29 lutego 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, zgodnie z którym dystrybutorzy samochodów osobowych nie mają prawa do korekty i odzyskania nadpłaconej akcyzy w związku z fakturami korygującymi (sygn. I GSK 429/20). Tym samym NSA oddalił skargę kasacyjną spółki, potwierdzając stanowisko przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wydanej 20 marca 2019 roku (sygn. 0111-KD/B3-3.4013.29.2019.1.JS) oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2019 roku (sygn. SA/Wa 953/19). Poniżej przedstawiamy, jak kształtowała się linia orzecznicza w tej sprawie, w której przedmiotem sporu była możliwość korekty podstawy opodatkowania akcyzą samochodów osobowych oraz zwrotu nadpłaconej kwoty akcyzy.

Stan faktyczny – o co chodziło w sprawie?

Spółka stanowiąca Stronę w sprawie zajmowała się w ramach prowadzonej przez siebie działalności m.in. zakupem i sprzedażą samochodów osobowych, które co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce. Zakup samochodów następuje w ramach WNT (dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru) i jest dokumentowany wystawionymi przez sprzedawcę (podmiot powiązany ze spółką) fakturami VAT. Na fakturach wskazywana jest cena zakupu samochodów osobowych (cena transakcyjna). Zdarzają się sytuacje, w których w wyniku błędu w fakturowaniu lub omyłki przy wyliczeniu należnego rabatu, niezbędne jest dokonanie korekty faktury VAT wystawionej przez sprzedawcę. Korekta cen powstaje przykładowo przy zakupie samochodu osobowego z edycji specjalnych, gdy pierwotne warunki odbiegają od rzeczywistych.

 

W związku z tym powstało pytanie, czy w świetle art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym za podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego można uznać wartość należną, wynikającą z ustaleń między dostawcą a spółką, która uwzględnia wartość faktur korygujących. Dodatkowe pytanie dotyczyło tego, czy w związku z tym spółka może wystąpić z wnioskiem o zwrot akcyzy nadpłaconej w sytuacji, gdy sprzedała towar do autoryzowanego dealera.

 

Spółka wystąpiła o interpretację indywidualną w sprawie korekty podstawy opodatkowania akcyzą samochodów osobowych oraz jej zwrotu. We wniosku argumentowała, że jeśli otrzyma faktury korygujące pierwszą cenę, ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Zwrot akcyzy a korekta faktury – jak kształtowała się linia orzecznicza?

Dnia 20 marca 2019 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, w której stwierdził, że art. 104 ust. 1 pkt 2 nie przewiduje zmniejszenia podstawy opodatkowania w związku z udzielonymi po sprzedaży rabatami. Co to w praktyce oznacza? Że zmiany ceny po sprzedaży udokumentowanej fakturą pierwotną nie będą miały wpływu na wysokość podstawy opodatkowania, a co za tym idzie – nie ma możliwości wnioskowania o zmniejszenie wysokości akcyzy.

 

Powyższe stanowisko zostało podtrzymane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2019 roku. Sąd orzekł, iż w art. 104 ust. 1 pkt 2 jako podstawa opodatkowania wskazana jest „kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić” w czasie teraźniejszym, a nie „będzie zobowiązany zapłacić” w czasie przyszłym. Tym samym podstawa opodatkowania określana jest w momencie powstania obowiązku podatkowego, a korekta do faktury pierwotnej nie zmienia wysokości podatku akcyzowego.  

 

Odmienne stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w serii wyroków ze stycznia 2023 roku. Wskazał w nich, że jeżeli strony sprzedaży umówiły się, że cena samochodu może ulec zmianie w wyniku późniejszych zdarzeń, to w razie ich zaistnienia należy skorygować fakturę pierwotną ze skutkiem zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym (sygn. I GSK 599/19, I GSK 600/19, I GSK 443/19, I GSK 717/19).

Najnowsze stanowisko NSA w sprawie zwrotu nadwyżki akcyzy przy korekcie faktury

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 lutego 2024 roku wskazał, że niedopuszczalna jest korekta akcyzy od samochodu osobowego. Zaznaczył, że podatek akcyzowy jest jednofazowy, co oznacza, że jest naliczony i płacony tylko raz – w momencie wprowadzenia towaru do konsumpcji. Kwotą należną, czyli podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym, jest cena transakcyjna, tj. należna w dniu powstania obowiązku podatkowego.

 

Tym samym NSA przychylił się do interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2019 roku i wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 16 października 2019 roku. Jednocześnie zaznaczył, że nie podziela stanowiska zaprezentowanego w wyrokach tego Sądu z dnia 12 stycznia 2023 roku.

 

Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny nadmienił, że, pomimo odwołań do ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie samego pojęcia faktury, nie jest dopuszczalne stosowanie wprost wszelkich instytucji prawnych odnoszących się do faktur oraz rozliczeń na gruncie ustawy o VAT w odniesieniu do podatku akcyzowego. WSA w Warszawie podkreślił, że byłoby to sprzeczne  z podstawową zasadą wyrażoną w przepisach ogólnych ustawy o VAT, zgodnie z którymi ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie odrębnych przepisów nie mają zastosowania do akcyzy.

Korekta faktury a zwrot akcyzy – podsumowanie

Należy stwierdzić, że stanowisko organów podatkowych w zakresie możliwości zwrotu nadpłaconej akcyzy w związku ze zmianą ostatecznej ceny samochodu jest zmienne. Na ten moment jednak kierunek linii orzeczniczej zdaje się wyznaczać najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 lutego 2024 roku. Nie ma więc możliwości korygowania faktur w sposób prowadzący do obniżenia podstaw opodatkowania w podatku akcyzowym na skutek udzielonych rabatów.

Formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon

    Temat

    Treść wiadomości

    BEMITE Sp. z o.o.

    ul. Małkowskiego 30/1
    70-304 SZCZECIN
    Na życzenie klienta oferujemy

    Całkowicie zdalną obsługę

    DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH

    Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.

    ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI

    Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.

    POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH

    Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.

    AUDYT TP

    Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

    KONTROLA I WSPARCIE

    Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.

    Autor

    Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych. 

    back to top Subskrybuj blog