Trudne do wyceny wartości niematerialne (HTVI) – jak ograniczyć ryzyko i ewentualne skutki kontroli?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen transferowych?
Wartości niematerialne – czyli co?
Trudne do wyceny wartości niematerialne – definicja
- dla których na moment ich przenoszenia między podmiotami powiązanymi nie istniały wiarygodne dane porównawcze oraz prognozy przyszłych przepływów pieniężnych lub spodziewanych przychodów osiąganych z tych wartości lub
- w przypadku których założenia zastosowane przy wycenie obarczone są wysokim stopniem niepewności.
- wartość niematerialna jest jedynie częściowo rozwinięta w momencie przeniesienia/użytkowania,
- wartość niematerialna nie będzie wykorzystywana do celów komercyjnych do kilku lat po zakończeniu transakcji,
- wartość niematerialna nie jest objęta definicją trudnych do wyceny wartości niematerialnych, jednak odgrywa znaczącą część w procesie rozwoju trudnej do wyceny wartości niematerialnej,
- oczekuje się, że trudne do wyceny wartości niematerialne będą innowacyjne w momencie przeniesienia/użytkowania, jednak w przypadku gdy podobne wartości niematerialne nie będą wykazywać osiągnięć w zakresie rozwoju, takie założenia mogą okazać się wątpliwe,
- wartość niematerialna została przekazana jednostce stowarzyszonej w zamian za ustaloną z góry opłatę,
- wartość niematerialna jest użytkowana w związku z zawarciem umowy o podziale kosztów (ang. Cost Contribution Agreements)”.
HTVI a ryzyko podatkowe
Dla trudnych do wyceny wartości niematerialnych charakterystyczne jest to, że w trakcie kontroli (ex post) organ podatkowy może dokonać rekalkulacji ceny– z racji tego, że będzie oceniał, czy podatnik przy ustalaniu wysokości ceny transferowej wziął pod uwagę wszystkie racjonalne oraz możliwe do uwzględnienia czynniki i okoliczności. Co więcej, organ zbada, czy podmioty niepowiązane w porównywalnych okolicznościach:
- dokonałyby rekalkulacji wysokości pierwotnie ustalonej ceny na podstawie klauzuli umownej dotyczącej zmiany ceny,
- renegocjowałyby pierwotnie ustalone warunki, w tym wysokość ceny przedmiotu transakcji,
- przyjęłyby do rozliczenia porównywalnej transakcji płatności warunkowe.
Jak uniknąć ryzyka podatkowego związanego z HTVI?
Pierwszym ze sposobów, które pozwoli zminimalizować ewentualne negatywne skutki kontroli, jest przygotowanie uzasadnienia dla przyjętych cen transferowych, w których wskazane zostanie, że znaczne odchylenia przewidywań i rezultatów wyniknęły z czynników zewnętrznych, na które podmiot powiązany nie miał wpływu i nie był w stanie im zapobiec. Opracowanie takiego dokumentu w formie opisowej wymaga przedstawienia wszelkich założeń do prognozy oraz uwzględnienia możliwych czynników ryzyka w obszarze wycenianego dobra niematerialnego. Wiarygodna wycena może również powstać dzięki zastosowaniu więcej niż jednej metody kalkulacji, zgodnie z wymienionymi w ustawie możliwościami – oczywiście pod warunkiem, że dostępne dane na to pozwalają. Warto również stworzyć różne warianty scenariuszy, zarówno pozytywne, jak i negatywne w obszarze spodziewanych przepływów.
Drugim ze sposobów pozwalającym zabezpieczyć się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami kontroli organu podatkowego jest zawarcie z nim porozumienia, czyli podpisanie tzw. umowy APA (ang. advance pricing arrangements), zwanej inaczej uprzednim porozumieniem cenowym.
Uprzednie porozumienie cenowe (APA)
Umowa APA to porozumienie w formie decyzji administracyjnej podpisywane między podmiotem powiązanym a szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowi potwierdzenie tego, że organ podatkowy zaakceptował metodę weryfikacji ceny transferowej w relacji z podmiotem powiązanym, przez co nie będzie brał pod uwagę czynników, które nie mogły być znane stronom transakcji w momencie jej zawierania.
Co istotne, APA zawierane jest na przyszłość (np. na okres 5 lat), dzięki czemu stanowi dobre zabezpieczenie w przypadku np. właśnie tworzonych wynalazków czy prowadzonych inwestycji. Ta praktyka nie jest oczywiście pozbawiona wad – procedura zawarcia APA jest bardzo czasochłonna, przez co nie można jej wykorzystać w każdej sytuacji. Na pewno stanowi jednak najlepszą formę zabezpieczenia z uwagi na to, że przyjmuje formę porozumienia z organem podatkowym, który docelowo będzie przeprowadzał kontrolę.
Trudne do wyceny wartości niematerialne – podsumowanie
Odkąd 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dot. obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, obserwujemy zwiększoną aktywność organów podatkowych w obszarze kontroli sporządzonej dokumentacji cen transferowych. Z racji tego, że wyceny transakcji dot. dóbr niematerialnych i prawnych są szczególnie trudne do przygotowania, warto zadbać o zapewnienie sobie bezpieczeństwa w tym zakresie. Postępowanie zgodnie z wymienionymi powyżej taktykami pozwoli przygotować wiarygodne i dokładne prognozy w ramach określania ceny transferowej w transakcjach, w których HTVI są przedmiotem. W tym zakresie najlepiej zdecydować się na wsparcie doświadczonego specjalisty ds. cen transferowym, który w odpowiedni sposób skalkuluje ryzyko, opracuje dokumentację i zadba o bezpieczeństwo podatkowe.
Formularz kontaktowy
BEMITE Sp. z o.o.
ul. Małkowskiego 30/1
70-304 SZCZECIN
Na życzenie klienta oferujemy
Całkowicie zdalną obsługę
DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH
Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.
ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI
Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH
Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.
AUDYT TP
Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
KONTROLA I WSPARCIE
Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.
Jak przygotować firmę na audyt cen transferowych?
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Ceny transferowe a zarządzanie ryzykiem podatkowym
Podmioty powiązane w zakresie cen transferowych są narażone na ryzyko podatkowe związane z wystąpieniem błędów, nieprawidłowości i niezgodności z przepisami podatkowym
Czym jest BEPS i jakie ma znaczenie dla cen transferowych?
Już od kilku lat widzimy, że organy podatkowe coraz bardziej interesują się cenami transferowymi. Świadczą o tym nie tylko zmieniające się przepisy, czy zaostrzane regulacj
Estoński CIT a ceny transferowe – najważniejsze informacje
Już od kilku lat widzimy, że organy podatkowe coraz bardziej interesują się cenami transferowymi. Świadczą o tym nie tylko zmieniające się przepisy, czy zaostrzane regulacj
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.
Autor
dr Michał Piechocki
Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych.