Ceny transferowe

Dokumentacja cen transferowych podczas połączenia spółek

Ceny transferowe to jedno z najtrudniejszych zagadnień, z jakimi mogą mieć do czynienia przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez siebie działalnością. Połączenie spółek a dokumentacja cen transferowych — jak należy podejść do takiej kwestii?

Połączenie spółek a dokumentacja cen transferowych

Zgodnie z uregulowaniami prawnymi dotyczącymi cen transferowych spółki, które podczas roku obrotowego połączyły się, powinny pamiętać, że dotyczą ich również obowiązki z tego zakresu. W tym konieczność złożenia informacji o cenach transferowych (TPR), jeżeli w roku dokonania połączenia podmioty te realizowały transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi.

Połączone spółki w takim przypadku muszą przeanalizować pod kątem cen transferowych i ewentualnej konieczności poprawnego wypełnienia formularza TPR następujące kwestie:

 • która z nich po dokonaniu połączenia, będzie miała obowiązek złożenia sprawozdania TPR oraz czy spółki przejmująca i przejmowana powinny złożyć za siebie osobne sprawozdania na drukach TPR;
 • ile sprawozdań TPR należy złożyć, tj. czy spółka przejmująca składa dwie oddzielne informacje o cenach transferowych, jedną za siebie, a drugą w imieniu przejętej spółki czy też składa tylko jedno sprawozdanie TPR, ujmując w nim także dane o transakcjach kontrolowanych spółki przejętej do momentu ich połączenia;
 • jaki powinien być zakres informacji, który zostanie ujęty w formularzu TPR, jeśli połączenie nastąpiło w trakcie roku obrotowego.

Trudno tu o jednoznaczną interpretację powyższych kwestii, bo zależą one od sposobu, w jaki spółki dokonały połączenia. Podczas analizy pomocne mogą być wydawane corocznie przez Ministerstwo Finansów publikacje — TPR Informacja o cenach transferowych — pytania i odpowiedzi.

Podsumowanie

W przypadku połączenia spółek muszą one każdorazowo przeprowadzić pogłębioną analizę prawnych, podatkowych i księgowych skutków, które wynikły w związku z tym połączeniem z perspektywy cen transferowych. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego najlepiej powierzyć je doświadczonym specjalistom ds. cen transferowych, takim jak spółka BEMITE. Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie dokumentacji cen transferowych, a także usługi optymalizacji działalności gospodarczej pod względem podatkowym czy podatkowej dokumentacji działalności gospodarczej. Zapraszamy do kontaktu!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen transferowych?

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon

  Temat

  Treść wiadomości

  BEMITE Sp. z o.o.

  ul. Małkowskiego 30/1
  70-304 SZCZECIN
  Na życzenie klienta oferujemy

  Całkowicie zdalną obsługę

  DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH

  Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.

  ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI

  Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.

  POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH

  Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.

  AUDYT TP

  Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

  KONTROLA I WSPARCIE

  Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.

  Autor

  Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych. 

  Paste your AdWords Remarketing code here
  back to top Subskrybuj blog