Ceny transferowe

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych

Pandemia koronawirusa w wielu miejscach pracy wymusiła konieczność odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Praca zdalna, kiedyś przywilej pracownika, dziś bardzo częste rozwiązanie. Mimo wielu zalet home office wykonywanie obowiązków na odległość niesie ze sobą sporo pytań np. jak zapewnić bezpieczeństwo danych.

Praca zdalna – stały element współczesnych czasów

Praca zdalna to coraz bardziej powszechny i popularny sposób na wykonywanie obowiązków w wielu firmach. Home office dla niektórych może być przywilejem. W szczególności dla tych osób, które muszą daleko i długo dojeżdżać do pracy lub mają w domu małe dzieci. Niektórzy znacznie lepiej czują się na home office, szczególnie, gdy pracodawca oferuje im komfortowe warunki, np. użycza firmowy sprzęt, ergonomiczny fotel, a nawet biurko. Niestety, po drugiej stronie znajdują się osoby, które mają problemem ze skupieniem się, niedostatecznymi warunkami, czy licznymi rozpraszaczami. Wiele osób boryka się również z zagrożeniami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa firmowych danych.

Home office a bezpieczeństwo danych

Niestety, niektóre firmy, pracujące dotąd wyłącznie w trybie stacjonarnym, mogą mieć niedostateczne zabezpieczenia, chroniące dane podczas pracy zdalnej. Co więcej, są pracodawcy, którzy nie oferują pracownikom służbowego sprzętu na home office i pracownicy muszą korzystać ze swojego laptopa, który zwykle nie jest tak skutecznie chroniony, jak komputer służbowy. Jakkolwiek, nawet firmowy sprzęt może być zagrożony, kiedy w domu podłączysz się do niedostatecznie zabezpieczonej sieci WiF-i lub nie zablokujesz komputera. Niebezpieczeństwo mogą sprowadzać również słabe hasła lub brak programu antywirusowego. Jak wiadomo, dane, szczególnie te wrażliwe, muszą być szczególnie chronione przed dostępem osób niepowołanych, a ich wycieki wiążą się ze sporymi karami.

Jak się przed tym chronić?

Jest kilka sposobów na to, by praca zdalna była bardziej bezpieczna. Oto one:
 • silne hasła – tzw. mocne hasła pomogą zwiększyć bezpieczeństwo danych w sieci. Warto zabezpieczyć sprzęt przed ciekawskimi domownikami, w szczególności przed dziećmi, by nie dorwały się do komputera i nie wyrządziły szkód jak przypadkowe wysłanie maila do klienta, skasowanie pliku z ważnym projektem itp. Nie zostawiaj włączonego komputera bez opieki i zawsze ustawiaj silne hasła, znane wyłącznie Tobie. Nigdzie ich również nie zapisuj, a po skończonej pracy najlepiej chowaj sprzęt do zamykanej na klucz szafy;
 • firmowa skrzynka – wysyłaj maile pracownicze wyłącznie ze skrzynki firmowej, prywatna może narazić pliki na wyciek danych;
 • program antywirusowy – jeśli korzystasz z prywatnego komputera do celów służbowych, koniecznie zainstaluj w nim skuteczny program antywirusowy;
 • VPN – to opcja korzystania z bezpiecznej wirtualnej sieci VPN, do której w trybie home office zwykle nie ma się dostępu. Jakkolwiek, nie korzystaj nigdy z otwartych sieci WiFI, a w domu wydzielaj odrębną sieć, wyłącznie do użytku służbowego lub zabezpiecz domowy Internet silnym hasłem.
Praca zdalna to sporo możliwości, ale również wątpliwości, np. jak zwiększyć bezpieczeństwo danych. Warto, by pracodawcy skorzystali ze wsparcia firm zewnętrznych, oferujących pomoc w dobieraniu narzędzi zwiększających bezpieczeństwo pracy zdalnej, ale także dodatkowe usługi jak doradztwo podatkowe, wsparcie konsultingowe, czy usługi dokumentujące ceny transferowe.
  Kontakt – tel. +48 667 489 401
  e-mail: kontakt@ceny-transferowe.info
  Jak możemy pomóc? Zostaw kontakt, oddzwonimy!

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon kontaktowy

  Treść wiadomości

  Autor

  Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych. 

  back to top Subskrybuj blog