Zakres podmiotowy i identyfikacja - ceny transferowe
Podmioty powiązane i ceny transferowe to jedno z najbardziej złożonych zagadnień podatkowych. Do jego właściwego udokumentowania potrzebna jest znajomość szeregu przepisów prawnych, wymogów stawianych przez organy podatkowe oraz doświadczenie. Czas sporządzenia dokumentacji cen transferowych będzie różnić się w zależności od: ilości transakcji, jakie zawierają między sobą podmioty powiązane, charakteru zawartych transakcji, wielkości struktury oraz wielu innych czynników. Jakich podmiotów dotyczy obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych?
Podmioty, które szczególnie powinny zainteresować się zagadnieniem cen transferowych to:
- podmioty powiązane – z kapitałem zagranicznym,
- podmioty współpracujące z tzw. rajami podatkowymi,
- podmioty polskie, w których wykorzystywane są dobrodziejstwa specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski (SSE).
Sporządzanie dokumentacji podmiotów powiązanych
W zakresie cen transferowe podmioty powiązane muszą przestrzegać odpowiednich przepisów i wytycznych. Wyżej wskazane podmioty lub grupy podmiotów są szczególnie narażone na wszczęcie postępowania kontrolnego w kontekście realizacji obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Organ podatkowy ma prawo wezwać podmiot kontrolowany do przedstawienia dokumentacji w terminie 7 dni. Przygotowanie prawidłowej i rzetelnej dokumentacji podatkowej podmiotów powiązanych w tak krótkim czasie jest wyjątkowo trudne, o ile w ogóle możliwe.
Niestety podmiot kontrolowany, który nie przedstawi dokumentacji cen transferowych, naraża się na zastosowanie 50% stawki podatku od doszacowanego w wyniku kontroli dochodu. W wielu przypadkach będzie to wyjątkowo dotkliwe obciążenie podatkowe. Samo sporządzenie prawidłowej dokumentacji cen transferowych sprawia, iż stawka podatku od doszacowanego dochodu spadnie (w większości przypadków) do standardowych 19%.
Warto zatem zawczasu przygotować się do kontroli i rozpocząć pracę nad dokumentacją transakcji z podmiotami powiązanymi w zakresie cen transferowych.
Dokumentacja podatkowa podmiotów powiązanych w ofercie spółki BEMITE
Jeśli macie Państwo wątpliwości, czy sporządzać dokumentację cen transferowych, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz specjalista ds. cen transferowych przeanalizuje sytuację Państwa firmy i oceni, czy ten obowiązek Państwa obejmuje. Jeśli tak, zaproponujemy kompleksową obsługę, która może obejmować sporządzanie takich dokumentów jak: polityka cen transferowych, lokalna dokumentacja cen transferowych czy dokumentacja master file. Warto zadbać o porządek w papierach i zgodność z aktualnymi przepisami w tak ważnej kwestii, jak ceny transferowe. Kontrola w takim przypadku będzie wtedy tylko czystą formalnością. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
Formularz kontaktowy
Prezo Sp. z o.o.
ul. Małkowskiego 30/1
70-307 SZCZECIN

Na życzenie klienta oferujemy
Całkowicie zdalną obsługę
DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH
Terminowo i rzetelnie opracowana dokumentacja cen transferowych. Dzięki prawidłowo przygotowanej dokumentacji ograniczone jest ryzyko podatkowe przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających.
ANALIZA PORÓWNYWALNOŚCI
Obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla transakcji usługowych, towarowych i finansowych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH
Właściwie opracowana polityka CT pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego oraz optymalizację podatkową w obszarze transakcji wewnątrzgrupowych.
AUDYT TP
Analiza ryzyka, konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych albo poprzednio przygotowanych dokumentacji pozwala potwierdzić bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
KONTROLA I WSPARCIE
Specjalista dostępny na każdym kroku postępowania indywidualnie opiekuje się przedsiębiorstwem i nadzoruje postępowania i inne procesy w obszarze TP.
Rola doradcy biznesowego w zarządzaniu ryzykiem w grupie kapitałowej
Kim jest doradca biznesowy? Czym się zajmuje? I jaką pełni rolę w kontekście podmiotów objętych obowiązkiem sporządzania dokumentacji cen transferowych? W grupach kapitał
Udzielenie Pożyczki przez Spółkę Innej Spółce
Udzielenie pożyczki przez spółkę innej spółce to powszechne zjawisko w świecie biznesu. Często zdarza się, że jeden podmiot potrzebuje wsparcia finansowego, podczas gdy i
Powiązania kapitałowe a transakcje między podmiotami – klucz do cen transferowych
Safe harbour to uproszczony mechanizm stosowany w celu ochrony przed zakwestionowaniem rynkowości transakcji. Umożliwia zwolnienie podmiotu z konieczności przygotowania dokument
Safe harbour – instrumenty ochrony przed dużymi stratami w okresach spadków rynkowych
Safe harbour to uproszczony mechanizm stosowany w celu ochrony przed zakwestionowaniem rynkowości transakcji. Umożliwia zwolnienie podmiotu z konieczności przygotowania dokument