Zakres podmiotowy i identyfikacja – ceny transferowe

Zakres podmiotowy i identyfikacja – ceny transferowe

Czas sporządzenia dokumentacji cen transferowych będzie różnić się w zależności od ilości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, charakterze zawartych transakcji, wielkości struktury oraz wielu innych czynników.calculator-385506_1920

Podmioty, które szczególnie powinny zainteresować się zagadnieniem cen transferowych to:

 • podmioty powiązane – z kapitałem zagranicznym,
 • podmioty współpracujące z tzw. „rajami podatkowymi”
 • podmioty polskie, w których wykorzystywane są dobrodziejstwa specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski (SSE)

Wyżej wskazane podmioty/grupy podmiotów są szczególnie narażone na wszczęcie postępowania kontrolnego w zakresie realizacji obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Organ podatkowy ma prawo wezwać podmiot kontrolowany do przedstawienia dokumentacji w terminie 7 dni. Przygotowanie prawidłowej i rzetelnej dokumentacji w tak krótkim czasie jest wyjątkowo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Niestety podmiot kontrolowany, który nie przedstawi dokumentacji cen transferowych naraża się na zastosowanie 50% stawki podatku od doszacowanego w wyniku kontroli dochodu. W wielu przypadkach będzie to wyjątkowo dotkliwe obciążenie podatkowe. Samo sporządzenie prawidłowej dokumentacji cen transferowych sprawia, iż stawka podatku od doszacowanego dochodu spadnie (w większości przypadków) do standardowych 19%.

Warto zatem zawczasu przygotować się do kontroli i rozpocząć pracę nad dokumentacją cen transferowych.

Jeśli macie Państwo wątpliwości, czy sporządzać dokumentację cen transferowych, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasi eksperci mogą przeanalizować sytuację Państwa firmy i ocenić, czy ten obowiązek Państwa obejmuje.
  Kontakt - tel. +48 667 489 401
  e-mail: kontakt@ceny-transferowe.info
  Jak możemy pomóc? Zostaw kontakt, oddzwonimy!

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon kontaktowy

  Treść wiadomości

  back to top Subskrybuj blog