Analiza funkcjonalna to jeden z elementów składowych dokumentacji cen transferowych. Jest częścią szerokiej analizy porównawczej. Dokumentacja cen transferowych powinna zawierać analizę funkcji pełnionych przez strony dokumentowanej transakcji, z uwzględnieniem zaangażowanych aktywów i ponoszonego ryzyka. W artykule przedstawimy główne założenia tej analizy.
Analiza funkcjonalna cen transferowych – elementy
Analiza funkcjonalna cen transferowych ma na celu szczegółowe przedstawienie przebiegu transakcji kontrolowanej. Zawiera ona następujące elementy działań podejmowanych przez podmioty powiązane będące stronami kontrolowanej transakcji:
- opis wykonywanych funkcji,
- opis angażowanego kapitału ludzkiego,
- opis ponoszonych ryzyk, w tym w zakresie sprawowania kontroli nad ryzykami, oraz zdolności finansowych do ich ponoszenia,
- opis angażowanych aktywów, w tym wartości niematerialnych.
Jeśli funkcje związane z wartościami niematerialnymi pełni kilka podmiotów, analiza funkcjonalna musi wskazywać podmioty:
- posiadające tytuł prawny do nich wraz z określeniem jego rodzaju,
- angażujące kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad nimi,
- finansujące opracowanie albo ulepszenie tych wartości.
Zasady ogólne przeprowadzania analizy funkcjonalnej
Przeprowadzając analizę funkcjonalną transakcji zawartych z podmiotem powiązanym, nie należy ograniczać się wyłącznie do odznaczenia realizowanej funkcji na przygotowanym do tego formularzu. Jej celem jest bowiem zidentyfikowanie wszystkich funkcji z uwzględnieniem ich szczegółowego zakresu, transakcji realizowanych przez strony, a zwłaszcza funkcji posiadających najistotniejsze ekonomiczne znaczenie dla wytwarzania zysków i wartości powstających w wyniku transakcji.
Analiza aktywów powinna obejmować wszystkie składniki majątkowe angażowane w związku z transakcją jako powiązane z realizowanymi w transakcji funkcjami, np. realizacja ogólnie pojętej funkcji produkcyjnej wymaga analizy zaangażowanych aktywów, jak: maszyny, urządzenia, know-how czy patenty. Dodatkowo uzupełniona powinna zostać o analizę ryzyka gospodarczego, jakie ponoszą strony transakcji, np. ryzyko kursu walutowego czy stóp procentowych, a także wpływ podziału ryzyk między stronami transakcji na oczekiwane przez nie dochody z analizowanej transakcji.
Trudnościami, na jakie mogą napotkać podatnicy podczas przeprowadzania analizy funkcjonalnej, są te związane z dostępem do danych porównywalnych spoza działalności podatników, które nie są zagregowane na tym poziomie. Dotarcie do nich jest mocno ograniczone. Rozwiązaniem tego problemu może być przeprowadzenie analizy funkcjonalnej w zakresie funkcji generalnych, które są realizowane przez strony transakcji, np. funkcja dystrybucyjna lub produkcyjna w pojęciu ogólnym.
Ceny transferowe i ich właściwa dokumentacja to jedno z trudniejszych zagadnień w systemie podatkowym. W jej prawidłowym prowadzeniu niezbędny jest specjalista ds. cen transferowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie.