Ceny transferowe

Czym jest audyt cen transferowych i jaki jest jego zakres?

Audyt cen transferowych to skuteczny sposób na sprawdzenie prawidłowości przeprowadzanych transakcji oraz gromadzonej dokumentacji. Ze względu na stale zwiększający się zakres oraz częstotliwość kontroli w tym zakresie, warto upewnić się, czy dotychczas ustalane ceny transferowe oraz posiadane dokumenty są zgodne z wymaganiami przepisowymi. Aby tego dokonać, doskonałym rozwiązaniem jest audyt cen transferowych. Na czym dokładnie polega i dla kogo jest przeznaczony? Wyjaśniamy w tym artykule!

Czym jest audyt cen transferowych?

Zacząć należy od wyjaśnienia, czym jest audyt cen transferowych. To nic innego niż weryfikacja przeprowadzonych dotychczas transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powinien obejmować dokumentację z ostatnich lat, która nie uległa jeszcze przedawnieniu. Może być przeprowadzony wewnętrznie lub zewnętrznie. Sprawdzenie zgodności z prawem warunków transakcji oraz posiadania wymaganej dokumentacji cen transferowych, może uchronić przed ewentualnymi karami w trakcie kontroli przez organy podatkowe. 

Dlaczego jest potrzebny?

Polityka cen transferowych oraz stale zmieniające się przepisy w tym zakresie sprawiają, że czasem trudno jest stwierdzić prawidłowość przeprowadzanych działań. Jednocześnie w trakcie pracy dokumentacja lub inne ważne aspekty mogą umknąć naszej uwadze. Dlatego też warto przeprowadzić audyt cen transferowych, aby mieć pewność, że transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz podmiotami z tzw. rajów podatkowych dokonane były prawidłowo. W przypadku ewentualnej kontroli pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnego stresu, a także zapłacenia kar czy odsetek. 

Co zawiera audyt cen transferowych?

Zakres audytu cen transferowych dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb klienta. Może obejmować dowolny okres. Składają się na niego takie działania jak między innymi:

  • badanie rynkowości ceny transferowej pomiędzy podmiotami powiązanymi i podmiotami z rajów podatkowych;
  • weryfikacja dokumentacji cen transferowych;
  • identyfikacja transakcji podlegających obowiązkowi dokumentacji;
  • ocena ryzyka podatkowego oraz nieprawidłowości;
  • optymalizacja działalności i rekomendacje w zakresie prowadzonych działań.

Na kompleksowy audyt składać się będzie kilka etapów, których wynikiem ma być sprawdzenie i weryfikacja każdego aspektu przeprowadzonych transakcji. 

Kto powinien rozważyć przeprowadzenie audytu?

Audyt cen transferowych przeprowadzać powinny zarówno podmioty mające obowiązek składania dokumentacji, jak i te, które są z niego zwolnione. Warto pamiętać, że mimo zwolnienia z obowiązku dokumentacji, nie jest się zwolnionym z przestrzegania zasad i przepisów w transakcjach z podmiotami powiązanymi w cenach transferowych. Dlatego też ewentualna kontrola może być przeprowadzona u każdego podatnika. Audyt cen transferowych może więc okazać się tym bardziej potrzebny, jeśli nie prowadzimy dokumentacji. 

Jak przeprowadzić skuteczny audyt?

Zakres audytu cen transferowych ma bardzo duże znaczenie dla jego skuteczności. Ważne jest, by nie pominąć żadnych transakcji, w których mogły wystąpić potencjalne nieprawidłowości. Powinno się także dobrze określić okres, który powinien zostać sprawdzony. Najlepiej, jeśli będą to wszystkie poprzednie lata, z których transakcje nie uległy jeszcze przedawnieniu. 

Audyt ceny transferowych – powierz go ekspertom!

Rzetelny oraz skuteczny audyt cen transferowych najlepiej powierzyć ekspertom w tym zakresie. Wówczas będziemy mieć pewność, że nic nie zostało pominięte, a weryfikacja zgodna jest z obowiązującymi przepisami. Specjalista ds. cen transferowych zatrudniony z zewnątrz z pewnością podejdzie do zadania profesjonalnie. Ze względu na specjalizację w tej dziedzinie, będzie na bieżąco ze zmianami w ustawie oraz ewentualnymi wymaganiami organów podatkowych. Jeśli więc zależy Ci na skuteczności audytu, zaufaj w tej kwestii ekspertom!

Podsumowanie

Ceny transferowe, transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, dokumentacja… Wszystko to sprawia, że prowadzenie takich działań na rynku wymaga stałej czujności oraz śledzenia wprowadzanych w przepisach zmian. Łatwo wówczas dopuścić do pewnych nieprawidłowości czy też niedociągnięć. Aby mieć pewność, że dokumentacja cen transferowych oraz ceny ustalane w transakcjach są zgodne z obowiązującymi przepisami, warto przeprowadzić audyt. Powierzając go specjalistom, będziesz mieć pewność profesjonalnie i skrupulatnie przeprowadzonej weryfikacji!

Autor

Certyfikowany specjalista do spraw cen transferowych, prawnik i konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie ekonomia i finanse. Aktywny uczestnik licznych konferencji finansowych, ekonomicznych i podatkowych. 

Paste your AdWords Remarketing code here
back to top Subskrybuj blog